تبلیغات
علم و دانش - همه چیز در مورد بندر عباس
 
علم و دانش
پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم : فـرشتگان ، بـالهاى خـود را براى جوینده دانش مى ‏گسترانند و برایش آمرزش مى‏طلبند .
ads
\
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علیرضا منتظری
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
text

سخن گفتن از استان هرمزگان بدون پرداختن به خلیج فارس و دریا وجاهت نخواهد داشت زیرا تاریخ هرمزگان همان تاریخ خلیج فارس است. استان هرمزگان شامل حاشیه شمالی خلیج فارس ودریای عمان بطول 1000 كیلومتركه پهنای آن در خشكی متناوب است ، می باشد.
خلیج فارس ودریای عمان كه سراسر جنوب استان را در بر گرفته از روزگار هخامنشیان به همین نام خوانده می شده است.

وجه تسمیه هرمزگان

هرمزگان ازكلمه "هرمز" است ، پسوند "گان" انتساب این منطقه را به هُرْمُزْ می رساند املأی صحیح هرمز به صـورت "هرموز" ونوشتن آن بی واو یك اشتباه رایج است و هرموز از دو جزء‌ "هور" كه صحیح تر آن "خور"به معنی خلیج، لنگرگاه،مرداب و دره است وجزء دوم "موز" كه بنظر می رسد همان كی میـوه معروف موز باشد،تشكیل شده است بر اساس شواهد تاریخی محل اصلی هرمز منطقه ای نزدیك میناب فعلی بوده كه شهر میناب فعلی برروی خرابه های آن بنا شده است.

صنایع دستی استان

صنایع دستی درمناطق مختلف استان به تبع شرایط موجود در هر منطقه متفاوت می باشد از مهمترین رشته های صنایع دستی استان می توان به قالی بافی، گلیم بافی،سفالگری،سرامیك سازی،سبدوحصیر بافی،گلابتون دوزی،سوزن دوزی، چادر شب بافی،خرسك بافی،زیلو بافی،سنگ تراشی و قلم زنی بر روی سنگ وصنعت دستی دریائی با استفاده از صدف و بقایای آبزیان دریائی اشاره كرد.
سرامیك وسفال سازی بیشتردرمیناب رواج داشته است.گلابتون دوزی یكی ازصنایع دستی موجود در استان بوده كه عبارت از دوخت طرحهای منقوش با نوارهائی بر روی پارچه می باشد.


جغرافیای طبیعی

استان هـرمـزگان درجنوب شرقی ایران واقع شده است.وسعت آن 66709 كیلـو متر مربع و25 درجه و24 دقیقه تا 28 درجه و57 دقیقه عرض شمالی، و53 درجه و41دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است.

جغرافیای سیاسی و انسانی

در سال 1345 این استان تحت عنوان فرمانداری كل بنادروجزایر دریای عمان بامركزیت بندرعباس شناخته شد.درسال 1346 فرمانداری كل تبدیل به استان ساحلی بنادروجزایر خلیج فارس و دریای عمان گردید.در سال1355 هیات وزیران وقت نام استان ساحلی را به استان هرمزگان تصویب كرد.
درحال حاظر استان هـرمزگان دارای 10شهـرستان،21بخش و70دهستان است.وجود قریب 1000كیلومتر مرز آبی خلیج فارس و دریای عمان و تنگه استراتژیك هرمز وجهه خاصی به استان بخشیده است.
تنگه هـرمز تنها مدخل ورودی ویا به عبارتی تنها كانال ارتباطی خلیج فارس است این تنگه درنزدیكی جزیره لأرك26مترودر سواحل جنوب ودر نزدیكی جزیره مسندام حدود180 تا 200 متراست.تنگه هـرمز به این دلیل كه تنها گذرگاه پیوسته به دریای آزاد وخلیج فارس بوده قابل عبور برای دهها كشتی نفتكش وغیره می باشد ازاهمیت ویژه ای برخورداراست.مسئولیت دفاع ازاین تنگه برعهده ایـران وعمـان می باشد.براساس سرشماری سال1370جمعیت استان 924433 نفر بوده كه 7/58درصد آن درنقاط روستایی وبقیه در نقاط شهری سكونت دارند تراكم جمعیت در استان 4/13 نفر در هر كیلومتر مربع می باشد.
69/99 درصـد مردم این استان مسلمان بوده وپیرو مذاهب تشیع وتسنن می باشند. استان هرمزگان دارای 14 جزیره وحدود 40 بندر كوچك وبزرگ از جمله بنـدرگاههای شهیدرجائی وشهید باهنر می باشد مضافاً به اینكه وجود محور تـرانزیتی بندرعباس سیرجـان بعنوان گلوگاه اقتصادی كشور و كارخانجات كشتی سازی خلیج فارس،پالأیشگاه گاز، راه آهن،نیروگاه بزرگ بندرعباس و وجودطـرح های بزرگ دردست احداث ماننـد پالایشگاه هشتم،صنایع آلومینیم المهدی،سد شمیل،انتقال آب به هرمز،كارخانه سیمان هرمزگان،پروژه انتقال آب بندرطاهری به غرب استان،چهره استان را دگرگون خواهد كرد. علاوه براینها صنایع غنی معدنی ونفتی وسواحل ولنگرگاههای مناسب، ذخائر غنی از آبزیان متنوع، اهمیت وارزش این استان را دو چندان نموده است.

شعرای معاصر

شعرای استان عبارتند از:

ابراهیم ضعیفی
محمد علی بهمنی
محمدعلی قویدل
مجتبی ضعیفی
سعید آرمات
ابراهیم زارعی
محمد ذاكری
مرتضی نصیری
محمدحسن جمشیدی
ضمیری

شهرستان بندر عباس

بندرعباس درطول تاریخ نامهای متعددی به خود گرفته كه همگی نشأت گرفته ازكلمه گمبری بوده است،درسال 1622 میلادی شاه عباس به سلطه استعمار پرتقال پایان داد ونام بندرعباس رابر این شهر نهاد.ازآن پس بندر عباس از رشد و شكوفایی اقتصادی وتجاری خاصی برخوردار گردید ودرصدر بنادرایران قرار گرفت.این روندباسقوط حكومت صفویان تغییر یافت وبا متمركزشدن فعالیتها دربندربوشهرهمچنین تسلط دوباره استعمارگران اروپایی ازجمله انگلیس، فرانسه وهلنـد بر منطقه ،بنـدرعباس اهمیت گذشته خود را از دست داد وسیرنزولی وقهقرانی را بخود گرفت.همانگونه كه درفوق به آن اشاره شد شهر بندرعباس بواسطه فراز ونشیبهایی كه در طول تاریخ داشته و شرایط نامساعد اقلیمی كه بر نواحی ساحلی وحاشیه ای دریا حكمفرما بوده وهست تخریب سریع بناها درطی زمان راموجب شده است لـذا همانگونه كه مشاهده می شـود آثـار باستانی چندانی در این شهر مشاهده نمی شود علی ایحال اهم نقاط وآثاری كه بجای مانده بشرح ذیل می باشد:
1.عمارت كلاه فرنگی
2.مسجد منبر كهنه
3.مسجد ناصری
4.مسجد صحراباغی
5.مسجد گله داری
6.حمام گله داری
7.معبد هندوها
8.مسجد جامع
9.امامزاده سید مظفر
10.امامزاده محمد تقی
11.آب گرم گنو
12.آب گرم خورگو
13.آب گرم خمیر
14.قلعه فین
15.كاروانسرای بستانو
16.كاروانسرای خون سرخ

شهرستانها و جزایر استان

شهرستانهاوجزایر استان هرمزگان عبارتند از:
1. شهرستان بندرعباس
2. شهرستان بندر لنگه
3. شهرستان بندرخمیر
4. شهرستان حاجی آباد
5. شهرستان میناب
6. شهرستان جاسك
7. شهرستان رودان
8. شهرستان گاوبندی
9. شهرستان بستك
10. جزیره قشم
11. جزیره كیش
12. جزیره ابوموسی
13. جزیره لاوان
14. جزیره هندورابی
15. جزیره شتور
16. جزیره لارك
17. جزیره هرمز
18. جزیره هنگام
19. جزیره سیری
20. جزیره تنب بزرگ
21. جزیره تنب كوچك
22. جزیره فارور
23. جزیره فاروران


تاریخچه شهر بندرعباس          

تا قبل ازقرن چهارم هجری در حوالی بندرعباس فعلی بندر و روستای کوچکی بنام سورو وجود داشت.در سال 1514 پرتغالی ها این دهکده کوچک را برای پیاده شدن و بارگیری اجناس از خشکی انتخاب کردند.بدلیل خرچنگ زیادی که در سواحل این بندر وجود داشت نام آن را بندر کامارااو یا گامارائو یعنی بندر خرچنگ گذاشتند. نام متداول بعدی یعنی گامبرون به احتمال زیاد از لغت پرتغالی گامارائو اقتباس شده است

در سال 1622 میلادی شاه عباس توانست با کمک انگلیسی ها دست پرتغالی ها را از این بندر کوتاه کند.به افتخار این پیرو بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد. در تقسیمات فعلی کشوری شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان و یکی از مهمترین مراکز استراتژیکی و تجاری ایران در جوار خلیج فارس و دریای عمان می باشد

موقعیت جغرافیایی و وسعت

شهرستان بندر عباس در شمال تنگه هرمز قرار دارد. وسعت آن27316 کیلومتر مربع است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستانهای میناب و رودان ازغرب به شهرستان بندر لنگه و از جنوب به خلیج فارس و جزیره قشم محدود می باشد

شهر بندر عباس مرکز شهرستان بندر عباس است. وسعت این شهر که در ساحل خلیج فارس واقع شده است حدود 45 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 10 متر می باشد

نزدیکترین شهر به بندرعباس شهر قشم(مرکز جزیره قشم) با حدود 28 کیلومتر می باشد. فاصله بندر عباس تا تهران 1333 کیلومتر می باشد

آب و هوا

آب و هوای این شهر گرم ومرطوب است. فصل تابستان در این شهر نزدیک 9 ماه از سال ادامه دارد

عوامل و ویژگیهای خاص شهرستان             

 • جمعیت بالای شهرستان  موقعیت خاص و استراتژیک استان  پذیرش تعداد بیشماری مسافر در سال

 • بعد مسافت تا سایر مراکز استان  بالا بودن میزان هزینه زندگی در استان

 • محرومیت منطقه  شیوع بیماریهای خاص و بروز اپیدمی بیماریهای عفونی

 • همجواری با خلیج فارس و تردد مسافرین و بازرگانان

جمعِت       

بعضی از آثار باستانی، مساجد و بقاع قدیمی شهرستان بندرعباس عبارتند از:

1- عمارت كلاه فرنگی این ساختمان توسط هلندیها در سال 1110 هجری قمری ساخته شده و قلعه ای با 16 برج و 3 دروازه بوده كه بعنوان اداره گمرك استفاده می شده است.

2- حمام گله داری این حمام از پنج گنبد بزرگ و كوچك ساخته شده و به حمام شاه عباس نیز معروف است.

3- معبد هندوها معبد هندوها در سال 1310 توسط هندوهای ساكن بندرعباس به سبك معماری هندی و توسط معماران هلندی بنا شده و در حال حاضر به عنوان موزه تاریخی استفاده می شود. این معبد در مركز شهر و در خیابان امام خمینی واقع شده است.

4- مسجد ناصری كه در سال 1304 هجری قمری ساخته شده است.

5- مسجد صحراباغی این مسجد در سال 1310 هجری قمری بنا شده است.

6- مسجد گله داری تاریخ ساخت آن مربوط به 1296 هجری قمری می باشد.

7- مسجد جامع در سال 1175 هجری قمری بنا شده است.

8- آرامگاه امام زاده سیدمظفر این آرامگاه از زیارتگاههای عمده استان محسوب می شود و در بلوار امام خمینی واقع است.

9- مجموعه بركه های سنتی این بركه ها كه تاریخ بناء آنها به دوره صفویه باز می گردد در بندرعباس قرار دارند

منبع:بندر عباس20

نوع مطلب : اطلاعات شهر ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 22 تیر 1394
علیرضا منتظری
جمعه 25 فروردین 1396 08:58 ق.ظ
I blog quite often and I genuinely thank you for your information.
The article has truly peaked my interest. I'm going to take a note of your website and keep checking for new details about once per
week. I subscribed to your Feed too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر